Bylinkový Oxymel
Bylinkový Oxymel
Záhadný elixír, ktorý určite poznáte, len ste mu možno ešte nikdy nepriradili takéto čarodejnícke a možno tajuplné pomenovanie. Oceníte ho najmä v prípade, že na vás niečo lezie a nemáte po ruke žiadne lieky, ktoré by vám v danej chvíli pomohli. Je to presne ten životabudič, ktorý chcete doma mať, pretože sa skladá z bežných surovín, ktoré nájdete aj vo vašej kuchyni.
Ak by ste pátrali po doslovnom preklade tohto pomenovania, tak by ste dozaista natrafili na preklad „oxy“ a „mel,“ čo v znamená kyselina a med. Tento medicínsky lekvár alebo elixír má však svoje korene už v staroveku. Pri hlbšom pátraní sa tiež dozviete, že tento zázračný elixír už dávnejšie popísal aj Hippokrates či ďalší lekári a botanici gréckeho pôvodu, ktorí ho odporúčali pri horúčke, žalúdočných problémoch alebo pri astme. Na začiatku 20. storočia sa tento staroveký životabudič používal ako základ liečiva na tuberkulózu. A dnes si ho môžete vyrobiť aj sami!
Čo je oxymel a aké sú jeho účinky?
Ide v podstate o fermentovaný sirup, ktorého základnými ingredienciami sú med a ocot. Aj najzákladnejší recept pochádzajúci zo stredovekej Perzie popisuje 3 základné ingredencie, z ktorých sa elixír pripravoval. Pôvodná receptúra teda uvádza, že je potrebné zmiešať diel octu, dva diely medu a štyri diely vody. Zmes by sa mala variť dovtedy, kým z nej nezostane jedna štvrtina. Dnes však existuje viac ako 1000 receptov na prípravu životabudiča, akým je oxymel. Okrem 3 základných surovín sa doň pridávajú aj rôzne bylinky, koreniny, semienka, zeleninové šťavy a čerstvé šťavy z ovocia a koreňov.
Platila však zásada, že čím starší oxymel bol, tým boli jeho účinky silnejšie. Čiže, ak sa rozhodnete vyrobiť si svoj vlastný domáci oxymel, tak ho nechajte poriadne odležať – zlepší sa tak jeho kvalita.
Čo sa týka jeho účinkov, tak v prvom rade môžeme hovoriť o dodávaní energie. Čiastočne by sa dalo povedať, že oxymel funguje ako energetický nápoj, ktorý dokáže človeka nabudiť a prebrať k životu. Má však aj detoxikačné účinky a častokrát sa podával pri dýchavičnosti, uštipnutí hadom či predávkovaní ópiom. Okrem toho oxymel:
- podporuje trávenie a poskytuje úľavu pri tráviacich problémoch
- pôsobí ako probiotikum
- podporuje imunitný systém vďaka obsiahnutým vitamínom a minerálom
- disponuje protizápalovými, antibakteriálnymi, antiparazitárnymi a antimykotickými účinkami
- podporuje nervovú sústavu
Recept na domáci oxymel
Ako sme teda písali, oxymel si môžete aj sami vyrobiť. Vyskúšať môžete buď základný recept (uvedený vyššie) alebo inú alternatívu s koreninami a bylinkami. Budete potrebovať:
- 200 g jablčného octu
- 150 g kvalitného medu
- ½ lyžičky kurkumy
- 50 g zázvoru
- 2 strúčiky cesnaku
- škoricu – 2 celé tyčinky
- bylinky podľa vlastného výberu – rozmarín, tymian, šalvia,...
Zázvor a cesnak si očistíme a nakrájame na menšie kúsky. Do sklenenej nádoby dáme med, ocot, zázvor, škoricu, cesnak, kurkumu a vybrané bylinky. Všetko poriadne premiešame, avšak pozor, nepoužívajte žiadne kovové nástroje, pretože kov s octom reaguje. Rovnako platí, že ani fľašu by ste nemali uzavrieť kovovým viečkom. Všetko teda premiešajte drevenou varechou a nechajte 14 až 21 dni fermentovať pri izbovej teplote. Po uplynutí danej doby zmes preceďte – najlepšie cez gázu. Ak chcete, tak cesnak, zázvor a ostatné bylinky môžete pridať do varenia alebo vyhodiť. Sirup skladujte v chladničke.
Čo sa týka dávkovania, tak sirup si môžete preventívne naordinovať v dávke 1 lyžica denne, a to ½ hodiny pred jedlom. Sirup môžete rozriediť aj s vodou alebo čajom v pomere 1:2 a použiť na obklady. Skvelý je aj ako zálievka do šalátov, pridať ho môžete aj do limonád či použiť na dochutenie čaju.